Helpful Tip Tuesday: Buy Cheese in Bulk

Loaf of CheeseWe buy a 5 lb loaf of cheddar cheese at Sam’s Club once every 2-3 months.

Last time we bought it, it cost $2.48/lb.  We slice it into 1.5 inch blocks and freeze them individually in ziploc bags. I don’t pre-shred it at all.

“But wouldn’t it save you time if you shredded it all at once?!” Yes it would! But I promise there is method to my madness!

If I pre-shred the cheese, when a recipe calls for 2 cups of shredded cheese I would have it on hand and probably put in both cups (making my cheese run out a lot faster!).

When I have to shred the cheese when I need it, there is no way I’m taking 10 minutes to shred 2 cups of cheese.  I’m a mommy so I usually don’t have an extra 10 minutes when making dinner. I might shred 1/2 a cup or 1 if I’m feeling crazy 😉

Most of the time a recipe is just as good with half the amount of cheese it calls for!

I’m not lazy, I’m frugal.

Advertisements

One thought on “Helpful Tip Tuesday: Buy Cheese in Bulk

  1. Pingback: Helpful Tip Tuesday: Save less by cutting back in recipes | The Monthly Lineup

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s